Kraków będzie miał nowy wielki park
W Krakowie pojawi się nowy 3,5-hektarowy park. Powstanie w wyniku rewitalizacji dawnych terenów Ogrodów Królewskich wokół Pałacu Królewskiego w Łobzowie przy ul. Podchorążych. Pierwsza część parku ma być otwarta dla mieszkańców już na jesieni tego roku.
Szczegóły rewitalizacji Ogrodów zaprezentował radny PO Grzegorz Stawowy oraz przedstawiciele Politechniki Krakowskiej. Pałac jest bowiem siedzibą wydziału architektury PK, do której należy także część ogrodów. Pozostałym terenem gospodaruje pobliski klub sportowy Wawel.
- Od ponad roku pracowaliśmy nad tym, aby tereny dawnych ogrodów królewskich przywrócić krakowianom. W tym momencie są one bowiem niedostępne. I to nam się udało. Docelowo powstanie tam 3,5-hektarowy park. W pierwszym etapie będzie to 1,5-hektarowy obszar parku zlokalizowany za Pałacem, który należy do klubu Wawel. W drugim i trzecim etapie będzie to po hektarze z terenów należących już do Politechniki Krakowskiej – wyjaśniał Grzegorz Stawowy.
Koncepcję rewitalizacji ogrodów stworzył zespół z Instytutu Architektury Krajobrazu, którym kieruje dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz. Zakłada on częściowo odtworzenie koncepcji ogrodu włoskiego. Dodatkowo w nowym parku miałyby się znaleźć boiska, z których korzystałby Wawel czy place zabaw. Wyburzony ma być także mur od strony Młynówki Królewskiej, który cały pokryty jest graffiti.
Co do dawnego Pałacu, to nadal pozostanie w nim wydział architektury PK, ale w nowej części budynku powstanie restauracja, która będzie się otwierać na park.
więcej: http://wiadomosci.onet.pl/krakow/krakow-bedzie-mial-nowy-wielki-park/p1z5n
[CB] Na zdjęciu zaznaczyłem miejsce położenia Kopca Esterki w strukturze Parku i stadionu Wawel. Rewitalizację i badania archeologiczne Kopca, można sfinansować ze środków UE dedykowanych Dziedzictwu Kultury Europejskiej. Drugiego tak oryginalnego stadionu z Kopcem, nie znajdziecie nie tylko w Europie, ale nigdzie na Ziemi.
Moim skromnym zdaniem należy natychmiast podjąć inicjatywę społeczną w sprawie przebadania przy okazji rewitalizacji Parku Królewskiego na Łobzowie Krakowskim, miejsca w koronie stadionu Wawel gdzie znajdował się Kopiec Esterki, pod względem archeologicznym. Mogą się tam znajdować ciągle w ziemi artefakty, które były w warstwach pod kopcem i mogą rzucić nowe światło na genezę tego kopca oraz epokę w jakiej on został usypany. Także warto rozważyć przywrócenie oryginalnego kopce Esterki jako że akurat w tym miejscy wcale nie ma trybun a stanowiłby on ciekawy łącznik pomiędzy parkiem a strukturą sportową . Jednocześnie byłby to wspaniały przykład odtworzenia wyglądu historycznego tego miejsca i dbałości o słowiańską spuściznę kulturalną – jeszcze jeden kopiec wśród Kopców Krakowskich, wspaniały obiekt polskiej tradycji zniszczony przez okres komunistycznych rządów PRLu.
CB
